Zmiany w zatrudnieniu zwolnią z wypłaty zasiłków w 2021 r.
Pracodawca, który 30 listopada br. będzie zgłaszał w ZUS mniej niż 21 osób, w przyszłym roku nie będzie musiał im wypłacać zasiłków. W tej liczbie nie uwzględnia się pracowników na urlopie bezpłatnym ani wychowawczym.
W dobie kryzysu brak konieczności wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego może stanowić źródło oszczędności. To, że pracodawca przez kolejny rok nie będzie musiał zapewniać obsługi tych świadczeń, może oznaczać, że w dziale kadrowo-płacowym potrzebnych mu będzie mniej rąk do pracy albo że będzie miał dobry powód do negocjacji umowy z biurem rachunkowym.
Stan na 30 listopada
Obowiązek naliczania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego obciąża płatników, którzy zgłaszają w ZUS co najmniej 21 osób. Przy mniejszej liczbie ubezpieczonych te obowiązki spoczywają na ZUS.
Liczbę ubezpieczonych sprawdza się jednak tylko raz na rok, według stanu na 30 listopada. Decyduje ona o obowiązkach na cały kolejny rok kalendarzowy. Oznacza to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta